zmień kontrast powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę uproszczona wersja
Urząd Miasta i Gminy w Gąbinie

Urząd Miasta i Gminy w Gąbinie Interpelacje i zapytania

Zapytanie (Dot. modernizacji i zarządzania systemem oczyszczania ścieków w Mieście i Gminie Gąbin )

Autorzy: Sławomir Zasiewski , dodano: 3 lutego 2025

Interpelacja Radnego Sławomira Zasiewskiego
dotycząca modernizacji i zarządzania systemem oczyszczania ścieków w Mieście i Gminie Gąbin


-

Szanowny Panie Burmistrzu,

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zwracam się z interpelacją dotyczącą modernizacji i optymalizacji systemu oczyszczania ścieków w Mieście i Gminie Gąbin oraz konieczności wdrożenia nowych rozwiązań w tym zakresie.

Podczas obrad Rady Miasta i Gminy Gąbin przedstawiłem autorski plan dotyczący działań mających na celu:

1. Modernizację i poprawę funkcjonowania oczyszczalni ścieków – unowocześnienie procesu oczyszczania i przetwarzania ścieków, lepsze zarządzanie systemem odbioru oraz właściwe gospodarowanie pozostałościami po procesie oczyszczania, tak aby mogły one stanowić surowiec wtórny do sprzedaży.


2. Zmianę obecnej formy obsługi ścieków przez firmy asenizacyjne – konieczność uregulowania zasad odbioru ścieków w sposób korzystniejszy dla mieszkańców i dostosowany do realnych potrzeb oczyszczalni.


3. Działania promujące odpowiedzialne gospodarowanie ściekami przez mieszkańców – wprowadzenie mechanizmów premiujących osoby, które dbają o swoje przydomowe szamba i dostarczają ścieki o odpowiedniej jakości, co pozwoli na ochronę budżetów domowych osób niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej.



Jednocześnie podkreślam, że moje spostrzeżenia wynikają z analiz oraz porównań z podobnymi oczyszczalniami i infrastrukturą ściekową w innych lokalizacjach zarówno w Polsce, jak i w Europie. Wiele miast wdrożyło rozwiązania, które pozwoliły na skuteczną modernizację oczyszczalni oraz usprawnienie procesów administracyjnych, zarządczych i informatycznych. Dodatkowo, działania promujące ekologię oraz świadome zarządzanie ściekami przyniosły pozytywne efekty zarówno dla mieszkańców, jak i dla samych oczyszczalni.

Niezwykle istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy ekologią, budżetami rodzin zamieszkałych na terenie naszej gminy oraz kondycją bakterii niezbędnych do funkcjonowania oczyszczalni. Stabilizacja pomiędzy tymi trzema elementami powinna zostać rozłożona proporcjonalnie w planowanych działaniach, tak aby żadna ze stron nie była faworyzowana ani poszkodowana.

W związku z powyższym wnoszę o:

1. Oficjalne odniesienie się kierownictwa jednostek nadzorujących oczyszczalnię ścieków oraz Pana Burmistrza do przedstawionego planu oraz ocenę możliwości jego wdrożenia.


2. Przedstawienie strategii modernizacji oczyszczalni ścieków, wskazanie możliwych działań unowocześniających oraz harmonogramu ich realizacji.


3. Zmianę częstotliwości obowiązkowego wywozu ścieków z czterech do dwóch razy w roku do momentu opracowania nowej strategii w zakresie odbioru nieczystości, tak aby proces ten był korzystniejszy dla mieszkańców oraz lepiej dostosowany do faktycznych potrzeb oczyszczalni.


4. Zaproponowanie nowych rozwiązań dotyczących zarządzania systemem odbioru ścieków – przejrzystość zasad odbioru, optymalizacja procesów przetwarzania oraz zagospodarowania pozostałości w sposób korzystny dla budżetu gminy.


5. Przedstawienie planu dalszego rozwoju i modernizacji oczyszczalni, uwzględniającego przyszłe potrzeby oraz potencjalne źródła finansowania tych działań.


6. Zatrudnienie profesjonalnej firmy doradczej specjalizującej się w optymalizacji oczyszczalni ścieków, która dokona niezależnej analizy i odniesie się do przedstawionych rozwiązań, a także zaproponuje własne, specjalistyczne propozycje modernizacyjne. Ważne, aby Rada Miasta i Gminy Gąbin miała pełną świadomość możliwych rozwiązań do wdrożenia i mogła merytorycznie konfrontować swoje stanowisko z ekspertami oraz firmą zarządzającą oczyszczalnią.



Rada Miasta i Gminy Gąbin musi podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą przyszłości systemu oczyszczania ścieków oraz konieczności zmniejszenia częstotliwości wywozu ścieków. Jest to kluczowy element zapewnienia stabilizacji zarówno dla oczyszczalni, jak i dla mieszkańców, których budżety domowe muszą być chronione przed nieuzasadnionymi kosztami.

Zwracam się również do Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Gąbin, Pana Edwarda Wilgockiego, o wprowadzenie tego tematu do porządku obrad na najbliższej sesji Rady Miasta i Gminy Gąbin, tak aby możliwe było rozpoczęcie merytorycznej dyskusji nad wprowadzeniem koniecznych zmian.

Proszę o odpowiedź na powyższą interpelację oraz przedstawienie planu działań w tej sprawie.

Z poważaniem,
Radny Sławomir Zasiewski

3 lutego 2025 - Sławomir Zasiewski

Odpowiedź do Zapytanie (odp_na_interpelacje_w_sprawie_modernizacji_oczyszczalni_sciekow.pdf)

18 lutego 2025 - Ewa SłupskaPobierz plik

Najnowsze interpelacje i zapytania

Dot. rozwoju sieci światłowodowej na terenie Miasta i Gminy Gąbin

Sławomir Zasiewski - zapytanie z dnia 3 lutego 2025

Dot. budowy kanalizacji na ulicy Wierzbowej

Sławomir Zasiewski - zapytanie z dnia 3 lutego 2025

Dot. naprawy i udrożnienia rowu przydrożnego na drodze powiatowej 6907W

Sławomir Zasiewski - interpelacja z dnia 3 października 2024

Dot. odwodnienia drogi na ulicy Rogatki Żychlińskie w Gąbinie

Sławomir Zasiewski - interpelacja z dnia 3 października 2024